Ηχοσυστημα

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18944 από Teo1303
Teo1303 δημιούργησε το θέμα: Ηχοσυστημα
Καλημερα.Παραγγειλα νεο ηχοσυυστημα(το παλιο ειναι πλεον για πεταμα) μεσω Internet Κωτσοβολο νεα πηγη(DEH 3400UB) και ηχεια 17αρια(cm) για τις πορτες της Pioneer.Τα πισω ηχεια θα μου ερθουν σε 5 μερες ειναι 10αρια.Το θεμα ειναι τωρα οτι πισω δεν ειχα βαλει ποτε οποτε ειδα την συσκευασια των ηχειων για τις πορτες και δεν εχει τα μακρια αυτα καλωδια εχει μονο καλωδιο για συνδεσμολογια για τα βισματα που εχει το ηχειο στην πισω μερα με καποια cm σε καλωδιο.Τα καλωδια για τις πορτες υπαρχουν απο το παλιο ηχειο.Για πισω ομως τι γινεται???Πρεπει να παρω τουλαχιστον 3m για το καθενα ηχειο.Και αν το παρω μια βοηθεια για το πως θα το περασω και ποια διαδρομη θα παρει το μακρυ καλωδιο για να μη γινει κιτσαριστικη η εγκατασταση και προφανως πρεπει να γυνουν κυκλικες τρυπες στο πισινο αποθηκευτικο χωρο.Παντως η πηγη ειναι πολυ καλη μπορει να παρει και subwoofer ειναι τελεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18947 από caslor
caslor απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα
Σίγουρα θα πρέπει να πάρεις μακρύ καλώδιο για πίσω... το κοστος δεν ειναι μεγαλο

Διαδρομες ειναι :

Α )κάτω απο την μοκετα διπλα απο το τουνελ στην μερια του συνοδηγού
Β) Κατω απο την μοκετα απο την μερια των πορτων χαμηλα στο πατωμα (οδηγου η συνοδηγου )

Η συνδεσμολογια δεν ειναι δυσκολη... απλος θελει προσοχη να δεις στην πηγη σου πως βγαζει το σήμα + - και να τα συνδεσεις αντιστοιχα στο + - του ηχειου

Για τις τρυπες πολλες φορες στα κουτια των ηχειων εχει πατρον με τις διαστασεις για το κοψιμο και τρύπημα.. δες εαν εχουν τα δικα σου και χρησιμοποίησε τα

Στην εταζερα πισω δες εαν εχει καλες βασεις ωστε οταν βαλεις τα ηχεια μην σου κατσει...

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18950 από pistonokefalos
pistonokefalos απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα
Καλησπέρα έχω βάλει και εγώ ηχεία πίσω στην εταζέρα και η καλωδίωση δεν είναι τίποτα το δύσκολο απλά ακολούθησε αυτό που σου είπε ο caslor. Τώρα για την εταζέρα επειδή η δικιά μου δεν ήταν σε καλή κατάσταση και γενικότερα το υλικό της είναι αρκετά ευπαθές, την έβγαλα και πήγα σε ένα ξυλουργείο και μου έκανε ίδια από κόντρα πλακέ, μετά πήρα μια μοκέτα αυτοκινήτου και την έντυσα και άνοιξα τρύπες για τα ηχεία. Το κόστος του ξύλου είναι ανάλογα τον ξυλουργό, εμένα μου πήρε κανα 15αρι ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18951 από giorgos
giorgos απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα
το ραδιο δεν περνη σαμπ απλα εχει εχοδο σαμπ για ενισχιτι οσο για τις πορτες πρεπη να κανις τριπες εγω στο δικομου εκανα τριπα και περασα μακαρονη οταν ειχα το ηχοσυστημα

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18952 από Teo1303
Teo1303 απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα

giorgos έγραψε: το ραδιο δεν περνη σαμπ απλα εχει εχοδο σαμπ για ενισχιτι οσο για τις πορτες πρεπη να κανις τριπες εγω στο δικομου εκανα τριπα και περασα μακαρονη οταν ειχα το ηχοσυστημα

Η πηγη εχει πισω RCA ασπρο κοκκινο(θηλυκα) και για remote αν αποφασισω πιο μετα.
Εχει και το ISO φις που καταληγει σε αυτο για την πηγη ενα μεγαλουτσικο τετραγωνισμενο φις για να μπει στην πηγη με πολλα χρωματα κοκκινο για ρευμα μαυρο γειωση πρασινο για τα πισω ηχεια γκρι για μπροστα και αλλα ακομα..Απλα διαβασα τις οδηγιες για να ξερω τι γινεται και τι να πω στον ηλεκτρολογο για να το περασει καλα για να μη φαινονται τα καλωδια.Ενδηκτικα το παλιο μου ηταν της Interconti car hi-fi το CR3912.Πολυ παλιο με κασετα οχι CD player.Και επειδη τα πισω ηχεια ειναι 10αρια μικρα(της Pioneer παλι) δε νομιζω να ''κατσει'' η εταζερα σιγα το βαρος κιολας δε νομιζω να παθει και τιποτα.Αν εβαζα τα 13αρια μπορει.... δε ξερω.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18953 από Teo1303
Και Ευχαριστω για τις συμβουλες.Καλωδια που θα βρω στα γρηγορα για να μην τρεχω στις μεγαλες αλυσιδες καταστηματων και ξαναπαραγγελνω και καθυστερω????

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18954 από caslor
caslor απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα

Teo1303 έγραψε: Και Ευχαριστω για τις συμβουλες.Καλωδια που θα βρω στα γρηγορα για να μην τρεχω στις μεγαλες αλυσιδες καταστηματων και ξαναπαραγγελνω και καθυστερω????

Ρωτας κατι που ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος μιας και δεν ξερει που μενεις..

εαν εμενες στην περιοχη μου θα μπορουσα να σου υποδειξω καμια 20αρια μαγαζια που θα επερνες καλωδια

Γενικα πας και ρωτας σε μαγαζια για ηλεκτρολογικο υλικο... με ηλεκτρονικα και πολυκαταστηματα οπως Praktiker makro κτλ....

λες στον υπάλληλο οτι ειναι για ηχεια το καλωδιο

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18957 από Teo1303
Ok ευχαριστω.Prakticer λοιπον

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #18960 από Agis89
Agis89 απάντησε στο θέμα: Απ: Ηχοσυστημα
Φίλε Theo1303 το καλώδιο που θα πάρεις να κοιτάξεις πρώτων να είναι χοντρό, δίκλωνο και όχι ψιλό, δεύτερων να είναι όπως είπε ο φίλος Castor για ηχεία να το τονίσεις και τρίτον να ειναι το δίχρωμο δλδ κόκκινο μαύρο (συνήθως) και ο λόγος είναι για να μην μπερδευτείς την ώρα που συνδέσεις τα ηχεία με την πηγή σου και ΌΧΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΟΝΩΤΙΚΗ..
Γιατι άμα συνδέσεις σε λάθος χρώμα πηγή με ηχείο όταν το ηχείο σου θα παίζει τις χαμηλές συχνότητες, μπάσα, η μεμβράνη θα παίζει προς τα μέσα αντί για προς τα έξω και θα σου δημιουργηθεί πρόβλημα στο/α ηχείο/α..
Κάτι ακόμα λογικά την RCA είσοδο που σου έχει για Sub η θα πάρεις αυτοενισχυόμενο και θα το συνδέσεις κατευθείαν ή πρέπει να έχεις και έναν ενισχυτή και μετά το Sub αλλιώς για απευθείας δεν παίζει να σου δουλέψει ή αν σου δουλέψει θα έχεις χάλια μπάσο...
Αλλο ενα και τελος γιατι δεν πηρες ίδιας διαμέτρου ηχεία και πήρες 17" και 10" !! ? σορρυ που ρωτάω αλλά κατά την γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να έπαιρνες ιδίας διαμέτρου ή ιδίων Watt (γνώμη μου πάντα) και ο λόγος που στο λέω είναι ότι θα είχες έναν ομοιόμορφο καλό ήχο και αν αργότερα έβαζες και έναν ενισχυτή έστω 2 καναλιών εκεί να δεις υπέροχο ομοιόμορφο ήχο που θα είχες...σου λέω την γνώμη μου και τι θα έκανα εγώ.. φιλικά πάντα..

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19150 από Teo1303
Βασικα θα βαλω τα ηχεια σκετα χωρις ακομα Sub ή ενισχυτη.Τα 10αρια τα εβαλα για να μην βαρυνω την εταζερα και επιπλεων το μεγεθος ταιριαζει μια χαρα δεν ηθελα μεγαλα για πισω

Περισσότερα
3 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19906 από kaefer1303
kaefer1303 απάντησε στο θέμα: Ηχοσυστημα
Καλησπέρα σε όλους.Το ραδιο cd μου τα έπεξε και κοιτάω για κάτι άλλο.Φοράει εμπρός δυο ηχεία roadstar από τον προηγούμενο είμαι ικανοποιημένος και πίσω τίποτα ακόμα αλλά σκέφτομαι και για άλλα δυο πίσω.Τώρα η πήγη που είναι που με καίει και έιμαι ανάμεσα σε JVC και KENWOOD τι γνώμη έχετε;

www.skroutz.gr/s/2902078/JVC-KD-R443E.html

www.skroutz.gr/s/2902075/Kenwood-KDC-U31...ase=KENWOOD+KDC-U31R
Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν από kaefer1303.

Περισσότερα
3 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19907 από PANOS
PANOS απάντησε στο θέμα: Ηχοσυστημα
Προσωπικά, τα Kenwood τα έχω σε καλύτερη εκτίμηση...
Βέβαια θα μου πείς...γούστα είναι αυτά!
Πάντως είναι (+) που & τα 2 έχουν θύρα USB.

* Tα γρήγορα αυτοκίνητα δεν "σκοτώνουν"... παρά μόνο, οι αργοί "οδηγοί"!!! *

Περισσότερα
8 Μήνες 4 Ημέρες πριν - 8 Μήνες 4 Ημέρες πριν #20249 από Teo1303
Teo1303 απάντησε στο θέμα: Ηχοσυστημα
Επιτέλους μετα απο καιρό ξαναμπήκα μέσα....
Θέλω να πάρω ενισχυτή pioneer την σειρα GM ...
Να πάρω 4καναλο ή 2καναλο???? Ποια η διάφορα τους????
Το ηχοσύστημα μου είναι το ίδιο όπως ξεκίνησα το post αυτό...
Θα περιμένω απάντηση... :)
Τελευταία διόρθωση: 8 Μήνες 4 Ημέρες πριν από Teo1303.

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #20251 από Teo1303
Επιτέλους μετα απο καιρό ξαναμπήκα μέσα....

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #20252 από Teo1303
Teo1303 απάντησε στο θέμα: Ηχοσυστημα

Teo1303 έγραψε: Επιτέλους μετα απο καιρό ξαναμπήκα μέσα....

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD