Hλεκτρικός σκαραβαίος

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15159 από reactive mind
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Δυστυχώς τα ηλιακά κάτοπτρα έιναι πολύ ακριβά στην παραγωγή τους ακόμη και ενεργειακά δεν αποδίδουν. Δεν μπορείς για παράδειγμα να τροφοδοτήσεις, με μια μικρή εγκατάσταση, μια ηλεκτρική κουζίνα με το ρεύμα που παράγουν. Άντε να παράγεις ρεύμα για μερικές λάμπες και καμιά τηλεόραση. Για να καταλάβεις μια έκταδ\ση 4 στρεμμάτων με ηλιακά πάνελ  κόστους περίπου 600.000 ευρώ μπορεί να παράγει σε μια χώρα σαν την Ελλάδα περίπου 150KW ισχύ, όση δηλαδή ένας 2λιτρος κινητήρας αυτοκινήτου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15160 από leo_s_smith
χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω εχω δει καποιες μοναδες που λειτουργουν αποκλειστικα με ηλιακη ενεργεια χωρις κανενα προβλημα. παντος νομιζω οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει.ως γνωστον πολλες φορες παραγεται κυριως τον χειμωνα στα ηλεκτρικα εργοστασια περισσοτερη ενεργεια απο αυτη που χρειαζομαστε οποτε δν τιθεται θεμα του "να μολυνουμε" περισσοτερο για τα ηλεκτρικα αυτοκινητα. αν στο κεντρο της αθηνας 3 στα 5 αυτοκινητα ηταν ηλεκτρικα smart νομιζω ολα θα ηταν πολυ καλυτερα.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15161 από reactive mind
Σίγουρα θα είναι καλύτερα καμια αμφιβολία. Απλώς δεν είναι πανάκεια.
Υπάρχουν πιο βιώσιμες λύσεις όπως τα υβριδικά με κυψέλες υδρογόνου, ή ακόμη και το παλιό σχέδιο του πολυτεχνείου, που ποτέ δεν εφαρμόστηκε, για τα ταξί στην αθήνα, όπου μια μικρή στροβιλομηχανή που θα στροφάρει στις 60.000 στροφές θα φορτίζει επιτόπου την μπαταρία του ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου. Αυτή θα έχει ελάχιστες εκπομπές ρύπων μιας και θα εργάζεται σε αταθερό φορτίο χωρίς περιττές αυξομειώσεις, για όσο χρειάζεται για να φορτίσει την μπαταρία για τα επόμενα, ας πούμε, 50 χλμ πορείας και θα έχει ελάχιστο βάρος και μέγεθος.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15176 από reactive mind
Πάντως για να επιστρ'εψουμε στα ηλιακά και να μην μείνουμε με την απογοήτευση, τώρα τελευταία οι τράπεζες δίνουνε κάποια δάνεια βάσει κάποιου προγράμματος που λέγεται νομίζω πράσινο σπίτι, σύμφωνα με το οποίο μπορείς να εγκαταστήσει ς στην ταράτσα του σπιτιού σου ηλιακά πάνελ και να πουλάς το παραπανήσιο ρεύμα στη ΔΕΗ , με συμβόλαιο κανονικά για 20 χρόνια, βγάζοντας ένα κέρδος εως και 7000 το χρόνο. Αν γεμίσεις μια ολόκληρη ταράτσα μπορείς να βγάλεις κάτι σαν 10 KW ισχύ, που φτάνει για ένα σπίτι σίγουρα. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για την ποιότητα αυτής της ισχύος. Θα το τσεκάρω εκ ΄νέου και θα σου πω αν ενδιαφέρεσαι.
Εν πάσει περιπτώσει, είναι μια μεγάλη κουβέντα οι ΑΠΕ(ανανεώσιμες πηγές ενέργειας) στην Ελλάδα...
Δεν ξέρω τι γεωστρατηγικά παιχνίδια παίζονται, εννοώ με διάφορες εταιρείες πετρελαιοεοειδών κλπ, αλλά είναι κάτι που δεν προωθείται, ή προωθείται με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς. Έτσι για πλάκα, κάτι που όμως είναι αλήθεια, πριν μερικά χρόνια για να πάρεις άδεια για αιολικό πάρκο ήθελες βεβαίωση από τους τοπικούς κτηνοτρόφους ότι ο θόρυβος των φτερωτών δεν επηρρεάζει την γονιμότητα των προβατίνων.
Αυτά τα ολίγα, συγνώμη για την πολυλογία και τα ενδεχομένως άσχετα με το ποστ δεδομένα αλλά μου θύμησες κάτι παλιά τεχνολογικά όνειρά μου.
Φιλικά κώστας

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15177 από leo_s_smith
πραγματικα σε αυτο τον τομεα ειναι λιγο τραγικα.σκεψου στα αυτοκινητα που συζηταμε δν υπαρχει καποια ρυθμιση η οτιδιποτε για να δηλωσεις ηλεκτρικο αυτοκινητο..τοσο θελουμε να προοθισουμε την οικολογικη ενεργεια.ισως με την εναρξη της παραγωγης του e-mini και καποιων αλλων μοντελων αρχισουν να γινοντε καποια πραγματα...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD