Eντονο τριξημο μπροστα.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18338 από zundfolge
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Γεια σας. Εχω ενα λιγο περιεργο προβλημα και θα ηθελα τα φωτα σας γιατι εχω απελπιστει.
Εχω ενα 68αρι αξωνατο. Το καλοκαιρι που μας περασε ξεκαβουκωθηκε γιατι επρεπε να γινει μια δουλεια που απαιτουσε ξεκαβουκωμα.
Οταν το ξανακαβουκωσαμε αλλαξαμε και το λαστιχο που μπαινει γυρω γυρω μεταξυ καροτσας και σασι.
Εκτοτε το σκαθαρι τριζει. Αλλα οταν λεμε τριζει εννοουμε ΤΡΙΖΕΙ παρα πολυ.
Ακομα και σε ισιο δρομο, με την παραμικρη ταλαντωση ή ακομα και με το που ξεκιναει απο σταση, ακουγεται απο το μπροστα μερος ενα συνεχες υψησυχνο συνεχομενο τριξιμα. Ειναι σαν να εχω ενα παλιο κρεβατι αυτο με τους σουμιεδες και ναχωροπηδαει καποιος κι να τριζει συνεχεια.
Το ξαναπηγα στο μαστορα και του το ειπα. Μου ειπε οτι ειναι στραβο το καβουκι μου απο παλιο τρακαρισμα και να το παω σε φαναρτζη να πρεσαρει τη μουρη να ερθει ακριβως πανω στις τρυπες οι βιδες που πιανουν το σασι.
το πηγα, το πρεσαρε το τραβηξε το πηρα....και παλι τα ιδια.

Τσαντιστηκα και το πηγα σε αλλο μαστορα. Ο οποιος ειδε οτι
1. ελειπε η μια 17αρα βιδα που κραταει το καβουκι στο πισω δεξια μερος κατω απο το φτερο. Παμε να τη βαλουμε, δεν μπαινει με τιποτα. Η τρυπα που πιανει η βιδα δεν ηταν στην ευθεια. Τελος παντων βαλαμε μια 13αρα (που χωραγε να περασει) με παξιμαδι και το πιασαμε.
2. Ο μπροστινος αξωνας ηταν στον αερα αφου δεν επιανε στην κουκουβαγια και πηγαινε περα δωθε. Βαλαμε μισοφεγγαρα και τον στερεωσαμε, ευθυγραμμιστηκε αλλαξαμε και μπαλακια και ειδα το φως μου. Η μερα με τη νυχτα. Το αυτοκινητο ειναι πια πολυ σταθερο στην οδηγηση. ΟΜΩΣ ειδαμε οτι οι δυο αριστερα + δυο βιδες δεξια βιδες που πιανουν το καβουκι στο σασι μπροστα εκει που τελειωνει ο χωρος για τα ποδια των επιβατων περιπου, επισης ειναι στον αερα. Ειχαν σκουριασει τα παξιμαδια και οι βιδες δεν πιανανε πουθενα και τις ειχανε στερεωσει με ΚΟΛΛΑ!!!!
Το παω σε φαναρτζη, ανοιγει παραθυρακι, βαζει καινουργιες βασεις, τις ηλεκτροκολαει, στοκαρισμα τριψιμο βαψιμο, εδεσε το καβουκι. Ομως το προβλημα του τριξιματος επιμενει και μαλιστα εγινε και χειροτερο μετα την τελευταια φαναρτζοδουλεια με τις βιδες. Πλεον το σκαθαρι τριζει με την παραμικρη κινηση. Ακομα και εν σταση αν βαλεις το ποδι στον προφυλακτηρα και το πατησεις, θα ακουσεις το τριξιμο.
Το λεω στο μαστορα, μου λεει οτι πρεπει να παω να γρασαρω τον αξονα γιατι δειχνει απ εξω τουλαχιστον οτι πρεπει να ειναι θεοστεγνος. Λεω αντε να το δοκιμασω και αυτο.
Ομως δεν βρικω πουθενα γρασσαδορο. Σε κανα δυο συνεργεια που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν μονο το χειροκινητο γρασσαδωρο και ο αξωνας μου ειπαν οτι θελει γρασαδορο με αεροσιμπιεστη. Δεν κανει ο χειροκινητος. Ρωτησα σε βενζιναδικα, τιποτα δεν μπορω να βρω πουθενα καποιον με τετοιο γρασσαδορο.
Εχετε εσεις καμμια ιδεα να με βοηθησετε; Ξερετε μηπως που μπορω να βρω αερο-γρασσαδορο στην Αθηνα;
Και δευτερη ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να εχει κατσει το καβουκι στραβα και να μη διορθωνεται το τριξιμο με τιποτα;;

Για πειτε καμμια ιδεα ρε συναδελφοι γιατι εχω τρελλαθει με αυτο το πραγμα.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18339 από michael_vw
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
φιλε κριμα γιατι επεσες σε λαθους μαστορες που βαριοντουσαν να φτιαξουν κατι σωστα , ειναι απαραδεκτο τ οτι αφησανε τον αξονα στον αερα με κινδυνο την ασφαλεια σου,απαραδεκτο που δεν μπορουν να προσδιορισουν απο που ερχεται ο θορυβος , ελπιζω να μην σου εχουν αφησει ακολητα πατωματα κ μαρσπιεδες ....
στο φορουμ υπαρχουν εξειδικευμενα συνεργεια που αναλαμβανουν εξειδικευμενες εργασιες γρασαρισματος ....

**** vw k ksero psomi :) ****
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by michael_vw.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18341 από caslor
Εαν εκαναν ολα αυτα που λες τοτε ειναι απαραδεκτοι που παιζανε με την ασφαλεια σου !!

απλος θελανε να τα αρπαξουν...

Στην θεση σου θα ανισυχουσα για ολη την διαδικασια που χρειαστικε να γινει οπως ειπες το ξεκαβουκομα...
εαν το εβαλε πανω χωρις να το βιδωσει σε πολλα σημεια... δεν μπορω να σκεφτω την επισκευη που εκανε τη ποιοτητας θα ειναι..

Αλήθεια τι ηταν αυτο που επρεπε να ξεκαβουκωθει ωστε να γινει??

Ερώτηση... γιατί δεν μπορεί να γίνει με χειροκίνητο γρασαδόρο ?? και μόνο με αεροσυμπιεστή ????
Απορώ !!!

με εναν σωστο καλη ποιοτητας γρασαδορο μπορεις να γρασαρεις τον αξονα σου.. απλος θελει λιγο χρονο περισσοτερο απο οτι με τον αέρα..

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by caslor.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18343 από zundfolge
Ο τωρινος μαστορας ειναι πολυ καλος. τον επελεξα απο εδω απο το φορουμ βλεποντας και διαβαζοντας αυτα που εχουν γραφτει. Για την ακριβεια το αυτοκινητο απο τη στιγμη που το πηγα σε αυτον εγινε αλλο αμαξι. Δεν εχω κανενα παραπονο και ειναι πολυ καλος στη δουλεια του.

Ο προηγουμενος ηταν ενας τυχαιος που απλα ηταν κοντα στο σπιτι μου. Δε νομιζω οτι πηγε να τ αρπαξει γιατι δεν πηρε πολλα χρηματα. Αλλα ηταν εμφανεστατο οτι βαριοτανε τοy θανατά και ηθελε να τελειωνει.

Οσον αφορα το θεμα της ασφαλειας. Αυτο ειναι γεγονος. Μεχρι να το παω στον τωρινο μαστορα το αυτοκινητο αλλου παταγε αλλου βρισκοτανε. Μια τραβαγε δεξια μια αριστερα. Στο φρεναρισμα δε, επαιζες ζαρια που θα σταματησει και ποτε..
Δεν τολμησα να το παω ποτέ πανω απο 50 χιλιομετρα την ωρα και αυτο με την ψυχη στο στομμα. Αυτος ηταν και ο λογος που απευθυνθηκα τελικα αλλου.

Η εργασια ηταν αλλαγη πατωματος και ειχε σκουριασει επισης η αριστερη κολωνα εκει που βιδωνει η πορτα, στο σημειο που ενωνεται με τον αεραγωγο.
Τες πα. Περασμενα ξεχασμενα. ΤΩΡΑ τι κανω ειναι το θεμα.

Αν με χειροκινητο γρασσαδορο γινεται δουλεια τοτε να ψαξω για κατι τετοιο.
Εγω ρωτησα ενα συνεργειο και μου ειπε οτι θελει συμπιεστη και γι αυτο εψαχνα για συμπιεστη. ο τωρινος μαστορας απο τον οποιο δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο, μου ειπε οτι θελει γρασσαρισμα αλλα δεν εχει ο ιδιος γρασσαδορο. Εξ ου και ψαχνω να βρω.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by zundfolge.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18344 από KAFER
Ψάξε να δεις αν φοράς κάπου συνεμπλόκ από ουρεθάνη και γρασάρισέτα ή αλλαξέ τα με λαστιχένια, καλή τύχη

Φιλικά

Δημήτρης

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18345 από drohos
εγώ πάντος γρασαρα τους άξωνες μου και στα δυο αυτοκίνητα μου με χειροκίνητο γρασσαδόρο και μια χαρα πετάχτικε το γράσσο απο εκέι που έπρεπε

τωρα για το τριξιμο, μηπως για λάστιχο πατόματος μπήκε το λαστιχένιο και όχι το αφρόδες και γιαυτό τρίζει?

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

<br />i was a poor 1200 ......

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18356 από zundfolge
ΟΚ παιδια. Ευχαριστω πολυ. Θα κοιταξω να το γρασσαρω με το χερι (απο βδομαδα που δε θα εχει -5 κρυο εξω..) και θα σας πω τα αποτελεσματα.

Το λαστιχο ειναι αυτο που πουλαει η Προβατοπουλου. Δεν ξερω αν ειναι αφρωδες ή οχι. Τα σινεμπλοκ ειναι της μαμας του. Δεν εχουν αλλαχθει ποτέ. Θα τα κοιταξω και αυτα.

Και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια και το χρονο σας.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD