Rouleman Alternator

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10639 από caslor
Rouleman Alternator δημιουργήθηκε από caslor
Simera piga ston agio ioanni ton roso  stin evia...
MIa poli oraia diadromi  mesa sto prasino.. alla kai para ma para polles strofes !!!

itan poli oraia.. kai eukairia gia katevasmata  kai dokimi tou skathariou stis strofes.. panta se normal taxitites min paroume kai kanenan perpatiti ston lemo mas

to thema einai oti otan eftasa ston proorismo mou kai stamatisa  akousa enan poli periergo thorivo apo piso...  san ksexarvalomeno pragma pou trizei..

o thorivos akougotan pio entona apo tin meria tou alternator...

etsi otan esvisa mixani  dokimasa ligo tin troxalia epano kai eida oti paizei elafros olos o aksonas... alla po tin mesa meria tou alternator..

opote to roulemanaki prepei na mas afise xronous !!!

vevaia skili den katalave tipota kai me efere piso athina to apogevma  ( prepei na einai kamia 150 xiliometra apostasi na pas sigoura)

auto pou exo san aporia einai ti mporei na prokalesei tetoio provlima???

ektos oti mporei aplos na itan grafto tou na ta paiksei to rouleman meta apo tosa xronia

tipota idees???

....

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10643 από powerbug2
Απαντήθηκε από powerbug2 στο θέμα ??: Rouleman Alternator
Το πιο πιθανό είναι ότι παρέδοσε το πνεύμα λόγω ηλικίας. Από την άλλη μια κακός ζυγισμένη φτεροτή μπορεί να προκαλέσει πρόωρη φθορά στο ρουλεμάν. Από το εργοστάσιο οι φτερωτές ζυγίζονταν μαζί με το αντίστοιχο δυναμό ή alternator. Όταν λοιπόν τα αντικαθιστούμε βάζοντας φτεροτή από άλλο κινητήρα και δυναμό ή alternator από άλλο α΄ρχίζει και δημιουργείται ένα μικρό πρόβλημα το οποίο στη πορεία θα μας φθήρει το ρουλεμάν.

Ααα και κάτι ακόμα, όπως όλα τα εξαρτήματα στο κινητήρα έτσι και το ρουλεμάν αυτό θέλει την ανάλογη συντήρηση. ;) ;)

1303/73 T-1 2332cc,&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; 1303/74 T-4 2800cc<br />

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10647 από Giwrgos Katsi
Απαντήθηκε από Giwrgos Katsi στο θέμα ??: Rouleman Alternator

Na prostheso sta legomena tou Thanasi oti polles fores to rouleman mas afinei xronous apo ypervoliko tentoma tou imanta . ;)

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10668 από Bug1303
Απαντήθηκε από Bug1303 στο θέμα ??: Rouleman Alternator
Εχω κι 'εγω παιδια ψιλοθορυβο,κατι ακουγεται μεταξυ φτερωτης και δυναμο.το εχω κανα χρονο τωρα και πηγα στον μαστορα σημερα,μου ειπε μαλλον ρουλεμαν ειναι.αυριο θα το παω για αυτοψια και επισκευη,σε δουλεια να βρισκομαστε!

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10670 από 1302S1
Απαντήθηκε από 1302S1 στο θέμα ??: Rouleman Alternator
πριν 3 χρόνια είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα...

επιστρέφωντας από δουλειά στο σπίτι μου, περνούσα απο μια τουριστική περιοχή στα Χανια (Πλατανιάς) και καθώς περνούσα από τον κόσμο ξαφνικά αρχίζει ένα τρίξιμο της κακιάς ώρας  :'( 
Έπαθα την πλάκα μου... μιλάμε κοίταγε ο κόσμος γύρω και εγώ αισθανόμουν σαν να οδηγώ κανένα τάρταλο...  :-[
Μέχρι να φτάσω στο συνεργείο τα είχα παίξει από την τρομάρα μου!!!

Το απλό τσεκάρισμα που έκανε ό μηχανικός μου εκεί- αλλά τότε δεν ήξερα να το κάνω- για να διαπιστώσει αν είναι απο το δυναμό είναι να βγάλεις τον ιμάντα του αλτενεϊτορ και να δουλέψεις την μηχανή για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς αυτόν...
Αν ο θόρυβος προέρχεται από το δυναμό αυτομάτως δεν ακούγεται τίποτα... όπως και ήταν στην περίπτωση μου... ;D

Ε, μετά πας ηλεκτρολόγο και σου κάνει επισκευή... 8)

Αν θυμάμαι καλά έχει 2 ρουλεμάν μέσα το αλτενεϊτορ
( Η βλακεία μου στην όλη υπόθεση ήταν ότι είχα αγοράσει μεταχειρισμένο και τοποθετήσει το altenator, 4 μήνες πρίν πάθω την ζημιά
χωρίς πρώτα να του κάνω επισκεύη...) μέγιστη βλακεία

:)

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10680 από caslor
Απαντήθηκε από caslor στο θέμα ??: Rouleman Alternator
oti einai to rouleman einai diapistomeno ;)  kounietai olo.. xaxaxa

kapos etsi niotho kai ego otan to kikloforo... akougetai san min po.. xaxaxa

ilektrologo omos den exei...  exei apogevma ksiloma ego kai epidiorthosi ;)

thanks

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10682 από caslor
Telika simera to apogevma apofasisa na to vgalo apo epano na do ti exei ginei...

Telika to rouleman to mesa einai.. alla oxi to idio to rouleman..    exei faei tin vasi pou xonevei mesa sto kapaki tou alternator....

san lisi me vlepo na pigeno se kamia skf  na vro eksoterika kapos megalitero rouleman kai na pao se torno na kanei tin folia stin idia diametro me to neo rouleman...  (ean ola auta vevaia vgoun se oikonomika prositi timi...)

na rotiso kati  sxetika me to vgalsimo tou alternator....

gia na mporesei na vgei elisa sxedon oli tin mixani..  xaxaxaxa

carmpilater, meta eisagoges, tin vasi tou alternator...  kai ligo to doghouse gia na sikothei alios pali den mporousa na to vgalo...

kala tosa polla prepei na vgoun?  i ego eimai toso pontios pou ekana tipota anapoda??

(an kai exo dei ena ergaleio poli palia pou se voithaei na ksevidoneis ton anemistira apo piso... logika autos tha prepei na einai kai o kanonikos tropos)

...

• beetle1979mexico
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10684 από beetle1979mexico
Απαντήθηκε από beetle1979mexico στο θέμα ??: Rouleman Alternator
αφου δεν κατεβασες την  μηχανη  πρεπει να βγαλεις ολα αυτα που αναφερες και δεν εισαι ποντιος το εκανες σωστα ,τωρα για να  εβγαζες την φτερωτη πιστευω πως θα ηταν καλυτερα ,αλλα πως να το κανεις αυτο υπαρχει καποιο ειδικο εργαλειο.οποιος ξερει ας μας δωσει τα φωτα του

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10687 από caslor
to ergaleio kapou eixa sxediagrama pos na to kataskevaseis.. alla iparxei ena xaos mesa ston ipologisti... isos otan to vro na to postaro...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10697 από LEON
Απαντήθηκε από LEON στο θέμα ??: Rouleman Alternator
να ροτησω κατι σχετικο ασχετο? to alternator .αυτο με το εσωτερικο σαθεροποιητη τασης ,εχει καρβουνακια? μπροστα ειναι? ειναι ευκολο να αλλαχτουν? που πουλανε?

quick throttle machine

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10698 από caslor
Ta karvounakia einai mazi me ton automato ...  ksevidoneis ti tin metaliki lama pou to krataei stin thesi tou....  kai meta ksevidoneis tis 3 vides sto kapaki pou pianei o automatos pano sto alternator (apo ekei pou vgenei o akrodektis)  kai to travas ekso...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11575 από panoz66
Απαντήθηκε από panoz66 στο θέμα ??: Rouleman Alternator
Πραγματι παιδια για να βγει το αλτενειτορ με την μηχανη πανω στο αμαξι ειναι λιγο ΠΙΠΑ....
Αν εχεις μεγαλο καρυδι,νομιζω 32,βαζεις την μανελα απο την πισω μερια(με δυσκολια)και λυνεις το παξιμαδι της φτερωτης,για να βγει πιο ευκολα...ΠΡΟΣΟΧΗ μη σας πεσουν οι ροδελες που εχει μεσα στη φτερωτη!!!
Αλλιως για να μη μπειτε στο κοπο αυτο,πρεπει να λυσετε(συν ολα τα αλλα),τα βιδακια στα πλαγια που συγκρατουν το μεταλλικο κουτι της ψυξης του κινητηρα,για να σηκωθει ολα μαζι(ψιλοδυσκολα),και να το βγαλετε καπως ευκολοτερα....ΠΡΟΣΟΧΗ στο ψυγειο λαδιου!!!
Φυσικα οταν το βγαζουμε τα αλλαζουμε ΟΛΑ(2 ρουλεμαν SKF 6201,6203, και την ανορθωτρια και τα δαχτυλιδια του ροτορα),γιατι δεν λεει να το βγαζουμε συχνα...

F.U.B.A.R.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12992 από Bug1303
Απαντήθηκε από Bug1303 στο θέμα ??: Rouleman Alternator
Σημερα αποφασισα να παω στον μαστορα να βγαλω τον δυναμο,μου την εδινε ο θορυβος που ακουγοτανε.Εβγαλε την πανω τροχαλια και με καρυδι ξεβιδωσε την φτερωτη.Το αξονακι του δυναμο επαιζε λιγο,ετσι αλλαχτηκανε ρουλεμαν και αυτοματος.Με την ευκαιρια αλλαξα και την μεταλλικη φλαντζα της βασης του δυναμο,αναγκαστηκα και πηρα ολο το σετ φλαντζων επισκευης δεν την πωλουσαν ξεχωριστα,15ευρω.Τωρα δουλευει ρολοι.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD