Θερμαινόμενο πίσω τζαμί

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16040 από REDBUG
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Ξέρει κανείς πως μπορώ να δοκιμάσω το θερμαινόμενο τζάμι εκτός αυτοκινήτου, και λέω εκτός γιατί δεν έχω καθόλου ηλεκτρικά στο αυτοκίνητο  . α ξεχασα είναι 12 volt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16041 από caslor
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Theleis ena Polimetro

to vazeis stin thesi na metraei  ohm  kai topotheteis tous dio akrodektes tou stis dio aktres ton kalodion pou erxonte apo to tzami... 
tha prepei na perneis metrisi...

Ean to polimetro sou exei leitourgia me ixitiko vomvo  gia ton elengho  .... tote kaneis to idio kai tha prepei na akouseis ton sigekrimeno vomvo...

me auto ton tropo elegxeis  tin antistasi tou tzamiou  ean einai sinexeis...

ean iparxei elipsi polimetrou  tote me mia apli mpataria  1,5v i 9 v  kai ena lampaki    kleineis kikloma mesa apo tin antistasi  ( o enas polos tis mpatarias stin mia akri tou kalodiou pou vgenei apo to tzami...  o alos polos sto lampaki  kai  sindeeis to alo kalodio apo to tzami sto lampaki oste na anapsei)

ean einai i antistasi tou tzamiou ok..  tote proxoras ston elegho  tou relay  pali me polimetro...  ekei thes kai trofodosia 12v na to dokimaseis otan travaei ean oi epafes tou  kleinoun  kai dinoun revma meta sto tzami...

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16042 από REDBUG
ok ευχαριστω  :D :D :D :D :D :D

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16056 από REDBUG
το τζαμι  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ RIP

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16059 από caslor
to tzami i  oi antistaseis??

gia tis antistaseis iparxoun kai kitakia episkevis... opou exei kopei na ftiaxtei

www.amazon.com/dp/B001REV60G/ref=asc_df_...ativeASIN=B001REV60G

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16062 από REDBUG
ουπς  ;D τζαμι ειπα ? αντισταση ηθελα να πω  ;D
το κιτ το εχω σε αλλη μαρκα αλλα αντε να βρεις που εχει κοπει  :'(

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #16826 από kaefer1303
Παιδιά να ρωτήσω κάτι από πότε έβγαζε σκαραβαίους με θερμαινόμενο πίσω τζάμι;;Στο manual για τα μοντέλα του 72 γράφει ότι έχουν και μάλιστα δείχνει και το κουμπί αλλά εγώ σε αγγελίες που κοίταγα είδα ότι το πίσω τζάμι δεν έχει αντιστάσεις τι γίνεται γιατί έχω μπερδευτεί.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kaefer1303.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #16829 από REDBUG
Το τζάμι είναι αρκετά εύκολο να αλλάξει . στην ελλάδα δεν ξέρω πότε άρχισαν να φέρνουν σκαθάρια με θερμαινόμενο πίσω τζάμι , πάντως πρέπει γύρω εκεί στο 72 να βγήκαν τα πρώτα

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #16832 από 1302S1
Αν δεν κάνω λάθος το θερμαινόμενο πίσω τζάμι ήταν προαιρετικό στις απλές εκδόσεις και στάνταρ στις L ή S κλπ...
Λογικά πρέπει να έβγαινε και πριν το 72 καθώς έχω δει τζάμια σε 2 μεγέθη...
Να θυμίσω ότι από το 1302 του 72 και μετά η VW μεγάλωσε το πίσω τζάμι σε σχέση με τα μοντέλα 1302, 1200, και 1500 των προηγούμενων ετών.
Πάντως υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα στα οποία έχει τοποθετηθεί εκ των υστέρων από τους ιδιοκτήτες...
Δεν είναι και πολύ δύσκολο... ;)

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #16833 από kaefer1303
Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.:)

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19769 από kaefer1303
Καλησπερα σε όλους.Στον σκαρο (1303) μου υπάρχει πίσω θερμαινόμενο τζάμι και αντίστοιχος διακόπτης στο ταμπλό.Τώρα με τα πρώτα κρύα-βροχές θάμπωναν τα τζάμια οπότε άναψα το τζάμι και διαπίστωσα ότι ξεκινάει να ξεθαμπώνει και καθώς λειτουργεί ανάβει ένα πορτοκαλί λαμπάκι στο αντίστοιχο κουμπί.Το πρόβλημα μου είναι ότι ξεθαμπώνει σε κάποια σημεία αρκετά ενώ στα υπόλοιπα γύρω από τις γραμμές όπως είναι λογικό αλλα δεν καθαρίζει όλη την περιοχή μεταξυ δυο γραμμών.Επίσης καθώς πέφτω σε κάποια λακούβα σβήνει το λαμπάκι ενώ όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου δουλεύουν άψογα και ξανανάβει εαν πέσω πάλι σε λακούβα.Το τζάμι δεν είναι γραντζουνισμένο και οι αντιστάσεις δεν φαίνεται να έχουν κοπεί κάπου.Επίσης μπορεί να μου πεει κάποιος για το πόσο χρόνο περίπου χρειάζεται στον σκάρο του για να ξεθαμπώσει το πίσω τζάμι;

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19772 από powerbug
Καταρχήν κοίταξε τα φυσάκια στις άκρες του θερμονόμαινου πίσω τζαμιού ότι δεν είναι χαλαρά τοποθετημένα. Το ίδιο και με το φυσάκι πίσω από το διακόπτη. Το ότι πέφτεις σε λακούβα και σταματάει και ξανανάβει όταν ξαναπέσεις σε λακούβα σημαίνει ότι κάτι δεν κάνει καλή επαφή.

Ο χρόνος που θα κάνει το πίσω τζάμι να ξεθαμπώσει έχει να κάνει και με την εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία.

Όταν βάζεις το πίσω τζάμι τα ξεθαμπώνει άνοιγε λίγο ένα παράθυρο ή κάποιο φινιστρίνι. Θα ξεθαμπώσει πιο γρήγορα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaefer1303

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19774 από kaefer1303
Κάποια στιγμή σταμάτησε να ανάβει το λαμπάκι τελείως οπότε και έλεγξα τα πάντα και είδα ότι: το φισ που έδινε ρεύμα στο λαμπάκι ήταν ψιλοξεκολλημένο και δεν έκανε καλή επαφή.Τα κύρια φισ του διακόπτη ήταν μια χαρά όπως και ο διακόπτης.Οι αντιστάσεις στο πίσω τζάμι ήταν φθαρμένες σε αρκετά σημεία και ειδικά στο κέντρο.Επειδή δεν έχω πολύμετρο δοκίμασα με μια λάμπα και όταν έκανε κύκλωμα η λάμπα απευθείας με τον διακόπτη άναβε όταν όμως έκανα κύκλωμα μαζί με το τζάμι δεν άναβε προφανώς φταίνε οι αντιστάσεις.Κοίταξα στο ίντερνετ κιτ επισκευής αλλα είδα ότι δεν με συμφέρει και κάπου διάβασα να περάσω με μολύβι τα κοψίματα αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα.Πέρα από την αντικατάσταση του τζαμιού και τα κιτ επισκευής υπάρχει κάτι άλλο οικονομικό;Εσείς συγκάτοχοι που οι σκάροι σας δεν έχουν αντίσταση στο τζάμι τι κάνετε;

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19775 από powerbug
Πάντος ένα πίσω τζάμι με αντίσταση δεν είναι και τόσο ακριβώ.

www.vwheritage.com/vw_spares_Rear-screen...htm?crumbStartPage=1

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19776 από kaefer1303
Ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD