Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19020 από LEON
LEON δημιούργησε το θέμα: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
Καληδπερα και παλι απο εμενα θα ηθελα να μετατρεψω τον ad κινητιρα μου σε 1300 απο 1600 που ειναι ξερω πως θα χρειαστω αλλες κεφαλες και κυλινδροπιστονα οπως και αλλα καλαμια(pushrods) απο κατω τα οποια θα θελουν κοψιμο?μετατροπη στο μηκος τους?ξεχναω κατι αλλο?εχω την εμπειρια να το κανω ολο αυτο μονος μου.δυστηχως εναν 1299 κινητηρα που ειχα μου σκουριασε ολος μεσα αφου τον ειχα ανοιξει και τον αφηα εξω.
ολο αυτο θελω να το κανω για την οικονομια του καυσιμου.ευχαριστω και ακουω γνωμες

quick throttle machine

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19021 από sv2qqn
sv2qqn απάντησε στο θέμα: Απ: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
αν επιτρεπεται ποσα λιτρα στα 100χλμ καις τωρα και που προσδοκας οτι θα φτασεις με τον 1300αρη;
Μεσα στη πολη οταν ειναι ζεστο το μοτερ ισως και να εχει διαφορα.Εκτος πολης;

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19022 από LEON
LEON απάντησε στο θέμα: Απ: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
Φιλε μου αυτο δεν το γνωριζω αλλα σιγουρα και με πιο μικρο καρμπυρατερ θα καιει πιο λιγο ,λογικα

quick throttle machine

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19023 από Sbeetle
Sbeetle απάντησε στο θέμα: Απ: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
Εκτός του ότι θα είναι ...παγκόσμια πρωτοτυπία, η μετατροπή αυτή δε γίνεται. Χρειάζονται όλα αυτά που είπες, όμως τα μικρότερα εμβολοχιτώνια πως θα χωρέσουν στις τρύπες για τα μεγαλύτερα που έχει η κάσα AD?

Επίσης η μηχανή αυτή βρίσκεται πάνω στο αυτοκίνητο; Γιατί φαντάζομαι ότι δε θα θέλεις να διαλύσεις μια μηχανή που να δουλεύει για να την κάνεις downsize (ακόμη και να γινόταν) προκαταβάλλοντας το όποιο κέρδος από τη βενζίνη των επόμενων ετών σε υλικά και εργασία...

Η 1300 με διπλές εισαγωγές δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση από τη 1600. Μέσα στην πόλη μπορεί να σου καίει μισό λίτρο λιγότερο στα 100χλμ (το πολύ), σε έξω δρόμο όμως θα καίει περισσότερο.

Οι μόνες μηχανές που έχουν μια -σχετικά αισθητή- διαφορά στην κατανάλωση είναι οι πιο παλιές με τις μονές εισαγωγές στα καπάκια, π.χ. 1200/1300 (κωδικοί D ή F). Ξεχνάς βέβαια επιδόσεις, μιλάμε για 34 ή 40 άλογα, και σε ένα βαρύ σκαραβαίο, όπως π.χ. 1303, ειδικά η 1200 είναι λίγο ταλαιπωρία.

Όσον αφορά τα καρμπιρατέρ και εκεί θα πράγματα είναι σχετικά. Π.χ. μια 1600 με δύο διπλά καίει περισσότερο από μια 1600 με ένα μονό μέσα στην πόλη, όχι όμως και εκτός πόλης.

Επίσης και το αντικαταστήσεις ένα 34άρι καρμπιρατέρ με ένα 30άρι δε θα δεις ιδιαίτερη διαφορά.

Υπάρχουν πιο απλοί τρόποι να εξοικονομήσεις καύσιμο στο σκαραβαίο: όχι βαρύ πόδι, αλλαγή ταχύτητας στις 2-2,5 χιλιάδες σαλ (είναι χαμηλόροπα αρκετά), μην κουβαλάς τζάμπα βάρος και σαβούρα μαζί (π.χ. σχάρες οροφής), εργοστασιακά λάστιχα και όχι φαρδιά, σωστά ρυθμισμένες βαλβίδες και αβάνς, σωστά ρυθμισμένο καρμπιρατέρ, αλλαγή μπουζί ανά 10.000χλμ.

Πες και για τι μοντέλο πρόκειται και τη χρήση του κάνεις, χλμ ανά έτος, κλπ.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19030 από LEON
LEON απάντησε στο θέμα: Απ: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
φιλε εχεις δικιο. χαχα απο τον ενθουσιασμο μου δεν σκεφτηκα αυτο το απλο που μου λες,
Η πιο καλη λυση για μενα ειναι να ξαναπαω στο μαμα 1200 .απλα πρεπει να βρω να αγορασω αλλο γιατι μονο η κασα μου εμεινε

quick throttle machine

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19033 από caslor
caslor απάντησε στο θέμα: Απ: Μετατροπη απο 1600 σε 1300 γινεται ευκολα?
Ο φιλος sbeetle εχει δικιο... αλλωστε καλυτερα ειναι να πουλησεις την 1600 και να παρεις μια 1200 ή 1300

πιο φτηνα θα σου ερθει... η μαλον θα βγαλεις θεωρητικα και κερδος (αναλογα την κατασταση της μηχανης )

Αν και να ξερεις και 1200 να βαλεις και δεν αλλαξεις τον τροπο οδηγησης σου... παλι πολλα θα καιες

(πχ εαν πιεζεις την μηχανη να πιανει τελικες ωστε να προσπερασεις κτλ κτλ )

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD