Πρόβλημα με ''σαπακια'' (καλώς σας βρήκα)

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18083 από κωστας
Πρόβλημα με ''σαπακια'' (καλώς σας βρήκα) δημιουργήθηκε από κωστας
καλως σας βρικα ενας ακομι με σκαραβεο που θελι ανακατασκεβι του 1976 μολις τον πιρα πριν δυο βδομαδες απο καπιον που τον ειχαι παρατισι τα τελευτεα χρονια και εχει αρκετα σαπισματα εξοτερικα και εσοτερικα στο πατομα του σινοδιγου:( μου εχουν πι πος μπορο να φτιαξο το πατομα με πολιεστερα ειναι εφικτο αποδεκτο κατι τετιο?σκεφτομε να κανο ολο το πατομα μεσα και απο κατο με πολιεστερα εντελος ολο.αυτα για τορα, και επετε σινεχια με αρκετι σιζιτισι, ευχαριστο
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by caslor. Αιτία: Αλλαγή τίτλου θέματος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18085 από powerbug
Απαντήθηκε από powerbug στο θέμα Απ: καλως σας βρικα
Καλώς ήρθες Κώστα.

Όταν λες να φτιάξεις το πάτωμα με πολυεστέρα ενοείς να το αντικαταστήσεις με άλλο από πολυεστέρα ή να επικαλύψεις τα σαπίσματα με πολυεστέρα.

Αν πρόκειτε να αλλάξεις τα πατώματα με άλλα πολυεστερικά μπορείς να βρεις έτοιμα εδώ
vwinnovations.com/bug.html#floor

Αν θες να επικαλύψεις τα σαπίσματα με πολυεστέρα μην το κάνεις γιατί δεν θα κερδίσεις τίποτα. η σκουριά θα συνεχίσει να προχωράει μέχρι που να καταστρέψει τελείως τα πατώματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": paganis

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18089 από paganis
Απαντήθηκε από paganis στο θέμα Απ: καλως σας βρικα
καλως ηρθες και απο μενα Κωστα! ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με σενα...με εναν σκαραβαιο του 60, βεβαια εγω δεν εχω πολλα σαπια!. η λυση του πολυεστερα...δεν ειναι ιδανικη...σε μεγαλα τμηματα!

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18097 από κωστας
Απαντήθηκε από κωστας στο θέμα Απ: καλως σας βρικα
θελο να βαλω φωτογραφιες, πως μπενουν? για να το δειτε.εχει και ενα σαπισμα στα ποδια του σινοδιγου δεξια στιν κολονα χαμιλα.σκεφτομε να κανο με πολιεστερα ολο το μεσα μερος του αυτοκινιτου οτι ειναι αβαφτο απο το εργοστασιο οτι ειναι καλιμενο με μοκετα μετα να κοψο τα σαπια που εχει απο το κατο μερος και να κανο το ειδιο και απο κατο ξανα ολο το κατο μερος του αυτοκινιτου στην κιριολεξια αυου προτα το καθαρισο απο πισες η οτι αλο εχει και το περασο με μινιο. δεν ξερο ομος τι να κανο με την κολονα που ειπα πιο πριν και πος να ξασκουριασο καπια μερι διλαδι να φανι λαμαρινα,υπαρχει κανενα υγρο που να κανι κατι τετιο σε σιμια που δεν φτανι το σβουρακι και μετα να ριξο με το πιστολι μινιο?Αν δεν ειμαι στο σοστο σιμιο για ολα αυτα που ροταο ας το μεταφερι καπιος σιντονιστις εκι που πρεπι για να σινεχιστι η σιζιτισι, και ας πι και αυτος τι γνομιτου:lol:
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by κωστας.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18100 από κωστας
απ!!!!!

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18101 από caslor
Απαντήθηκε από caslor στο θέμα Απ: καλως σας βρικα

κωστας έγραψε: απ!!!!!

Μολις εκανες κατι που δεν το επιτρέπουμε στο φορουμ... Να εχεις υπομονη σε παρακαλω να σου απαντούν οταν το δουν

Θεματα και αγγελιες που οι χρηστες τους εχουν την ταση να τα κανουν ''up'' εχουμε την ταση να τα διαγραφουμε.. να το εχεις υποψην σου για το μελλον..

Στο θεμα μας τωρα

1) Για τις φωτογραφιες που λες υπαρχει αναλλητικος οδηγος μεσα στο φορουμ για το πως μπορεις να το κανεις

Εν ταχη ομως... διαλεγεις μια online υπηρεσια για ανεβασμα φωτογραφιων οπως photobucket , imageshack ανεβαζεις τις φωτο που θες και εκει εχει ενα link μετα της μορφης [img] το οποιο το κανει επικοληση στο θεμα που θα κανεις..

2) Υπαρχουν αρκετα χημικα προϊόντα εξω στην αγορα που μπορουν να καθαρισουν σκουρια η να την ''θεραπευσουν'' εαν πας σε καποιο χρωματοπωλείο θα σου δωσουν.
εαν θελεις κατι ποιο εξιδικευμενο τοτε μπορεις να πας σε μαγαζι που πουλαει χρωματα για αυτοκινητα που εχουν ειδικα υλικα για οτι εχει να κανει με το αυτοκινητο

3) Εαν δεν θες ποτε να τρως ''καταρες'' και συγχτηρια απο τον μελλοντικο ιδιοκτητη του αυτοκινητου σου (σε περιπτωση που καποια στιγμη το πουλησεις... τοτε μην κανεις αυτο που λες με τον πολυεστερα...

Οποιος το δει θα φρικαρει και μπορει να χαρακτιριστει ως τσαπατσοδουλεια!!

Α) Δεν θα σε σωσει απο την σαπιλα.. αντιθετα θα συνεχισει να ενεργει και θα σου φαει ολη την λαμαρινα στο τελος

Β) θα προσθεσεις αρκετο βαρος στο αυτοκινητο μιας και για να πετυχεις ικανοποιητικη αντοχη για τον πολυεστερα θες αρκετα χερια

Γ) Βλεπε στην αρχη... ειναι τσαπατσοδουλεια

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εντοπισεις σε ποια σημεια εχει σαπακια το αυτοκινητο σου... βγαζοντας τις μοκετες πισοχαρτα και τριβοντας το να φανει λαμαρινα

Κοβεις 1 με 2 εκατοστα ποιο περα απο το σαπακι την λαμαρινα

περνεις ανταλακτικα κομματια λαμαρινας που υπαρχουν (ειναι σχετικα φτηνα ) και κοβεις το αντιστοιχο κομματι που εκοψες..

Το κολλας (ηλεκτροκολιση , Αργκον)
Βαζεις αρμοκολλα στις κολλησεις που εκανες και μετα το περνας με εποξικο ασταρι δυο συστατικων... οχι μηνιο!

και τελος το βαφεις με ενα χρωμα που θες..

Εαν κοιταξεις λιγο πιο προσεχτικα εδω μεσα τις διαφορες ανακατασκευες που εχουμε κανει λιγο πολυ ολοι μας αναφερουμε τα υλικα που χρησιμοποιήσαμε και θα δεις πως το καναμε

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18102 από κωστας
Ζιτο σιγνομι απο το φορουμ για το απ.Για να βγι το καβουκι πρεπι να βγι η μιχανι μποριτε να μου δοσετε πλιροφοριες σχετικα απο που να ξεκινισο το ξεκαβουκομα,εχω ξιλοσι ολο το εσοτερικο και εχω εντοπισι τα σαπια,αλλα ανακαλιψα πος το ειχαι τρακαρι.
Το τρακαρισμα ειναι δεξια καιεχει επισκεβαστι χορις ανταλακτικα με ασχιμο τροπο και στοκαρισμα σε μια μεγαλι επιφανια ο στοκος εφτανε των ενα ποντο.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18107 από powerbug
Καταρχήν αν δεν έχεις ξανακάνει τέτοια δουλειά θα σε συμβούλευα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε να πάρεις κάποιο ανάλογο εγχειρίδιο επισκευών για σκαραβαίους (μπορείς να τα βρεις on-line) και να διαβάσεις όσο περισσότερα πράγματα μπορείς για το θέμα.

Για να ξεκαβουκώσεις καλό θα είναι να βγάλεις πρώτα το κινητήρα.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις τι χρειάζεται να λύσεις (είναι βέβαια για μοντ. 1302 ή 1303 αλλά λίγο πολύ τα ίδια είναι)

www.superbeetles.com/Tech_talk/jun.htm

Επίσης υπάρχουν αρκετά video στο youtube σχετικά με το θέμα. Δοκίμασε να τα βρεις γράφωντας "bug body removal"
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by powerbug.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18114 από κωστας
Το να παρω λαμαρινα και να αλαξο τα σαπια ??αφου κοψω τα σαπια ? το μονο που εχω για κολυμα ειναι ηλεκροκοληση!!! αλλα θελο να κανο και σωστη δουλια!!!!!

Στην Ελλαδα που θα βρο ανταλακτικα να αρχισο το ψαξιμο και εγω, να κανο αρχη ρε παιδη μου, να δω τη γινετε!!!!γιατι με περιμενι τρελι δουλια και ψαξιμο!!!!

Το αυτοκινιτο ειναι του 76 απο οτι λεει η αδια του οποτε μιλαμε για 1303 με μπακετ λευκα καθισματα δερματινι και ταμπλο, και μια ερωτηση απο τι σαπιζουν η αεραγογι απο που μπαζι νερο και απο που ξεκιναει ο αερας ? φερνι αερα και στο εσοτερικο και στι μιχανι? μιπος απο το καλοριφερ που ξιλονοντας μου φανικε σινδεμενο με τον αεραγογο!!!

και πος θα το κανο να μιν ξανα παρι νερο εκει?

Και τη μου προτινετε να κανο με το τρακαρισμενο μερος του αυτοκινιτου?που ανεφερα πιο πανο?

Και τελος για τορα, θα παρακαλουσα καπιον διαχιριστι να αλαξι τον τιτλο σε ανακατασκεβι σκαθαριου 1976 η κατι παρομιο.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18117 από powerbug
Με ηλεκτροκόληση δεν γίνεται. θα χρειαστείς αργκόν για να κάνεις δουλειά.

Μερικά σάπια μπορείς να τα αντικαταστήσεις με απλή λαμαρίνα αν είναι μικρά κομμάτια και ίσια αλλιώς θα πρέπει να προμηθευτείς τα ανάλλογα ανταλλακτικά λαμαρίνας για τα συγκεκριμένα σημεία που θες.

Από Ελλάδα για ανταλλακτικά λαμαρίνας μπορείς να βρεις κάποια στη Προβατοπούλου.

Κοίτα εδώ
aircooledvw.gr/portal/forum/%CE%95%CE%9B...%B6%CE%B9%CE%B1.html

Μπορείς όμως να βρεις ότι χρειάζεσε από πολλά on-line καταστήματα στην Ευρώπη όπως
www.vwheritage.com
www.csp-shop.de
www.hoffmann-speedster.com
www.kaagkevers.nl/webshop.php
www.paruzzi.eu/uk/
και πολλά άλλα.

Θα βοηθούσε πολύ αν έβαζες κάποιες φωτογραφίες του αυτοκινήτου και των σάπιων που έχει για να σε καθοδηγήσουμε.

Το ότι έχει άδεια του 76 δεν σημαίνει κατ'επέκταση ότι είναι και 1303.
Αν είναι 1303 τότε πρέπει να έχει τέτοιο ταμπλό

Οι αεραγωγοί χρησιμοποιούνται για να φέρνουν ζεστό αέρα από τα καλοροφίρερ στη καμπίνα. Δεν μπαίνει νερό σε αυτούς αλλά λόγω του ότι περνάει ζεστός αέρας από αυτούς όταν ανοίγουμε τα καλοριφέρ, μπορεί αυτός ο αέρας ειδικά το χειμώνα με τη διαφορά θερμοκρασίας να υγροποιηθεί και να μείνουν κάποια σταγονίδια μέσα στον αεραγωγό. Οπότε με τη πάροδο του χρόνου είναι λογικό να υπάρχει κάποιο σκούριασμα εσωτερικά αυτών το οποίο καταλήγει να γίνει σάπισμα ιδικά όταν δεν κυκλοφορεί το αυτοκίνητο για μεγάλο διάστημα.
Όταν όλα είναι συνδεδεμένα και σωστά όπως πρέπει και λειτουργούν κανονικά οι αεραγωγοί δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Επίσης ένας άλλως λόγος για των οποίο σαπίζουν είναι αν η τσιμούχα που υπάρχει ανάμεσα στο πάτωμα και στη καρότσα έχει χαλάσει οπότε περνάει κάποιο νερό από εκεί το χειμώνα. Αυτό όμως θα το δεις μόνο άμα ξεκαβουκώσεις.

Τέλος για το τρακάρισμα που ανέφερες καλό θα είναι να βγάλεις όλο το στόκο να δεις τι γίνεται από μέσα και στη συνέχεια αν διορθώνεται με σφυριλάτισμα και λίγο στόκο να το επισκευάσεις ή αλλιώς να αντικαταστήσεις το κομμάτι.
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by powerbug.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18121 από REDBUG
Απαντήθηκε από REDBUG στο θέμα Απ: καλως σας βρικα
Σε αυτό που λέει ο powerbug έχει δίκιο το τι λέει η άδεια είναι άλλο θέμα .
Το 1976 μόνο το cabrio ήταν 1303 , δηλαδή με το ταμπλό που σου δείχνει στη φωτογραφία και το πομπέ παμπρίζ.
Το κλειστό << sedan>> το 76 είναι με το ίσιο ταμπλό , είναι δηλαδή σαν του 68.
Δες εδώ aircooledvw.gr/portal/forum/Type1---%CE%...%99/6114-redbug.html

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18122 από κωστας
Δεν εχει τετοιο ταμπλο ειναι ισιο και εχει δερματινι μαλον ειναι εργοστασιακο την ιδια με τα καθισματα και ταπετσαριες στης πορτες.

Αργγον που θα βρω δεν ξερω, κατι θα κανω, ειναι και ακριβι νομιζο!!!

Αμα πεφτι νερο στης τριπες που εχει το καπο απο το καλοριφερ δεν παει στους αεραγογους δεν μπενι νερο απο εκει?

τα ον λαιν καταστιματα που μου δινεις με πιο τροπο περνις απο αυτα πος πληρωνεις δηλαδη, στελνουν αντικαταβολι?προφανος θα τα εχετε δοκιμασι?

Σιγουρα θα εχει χαλασι η στεγανοτιτα πατομα με καβουκι, με αρμοκολα στεγανοποιηται?

Το μπαρμπριζ ειναι ευθειο,η αδια του λεει 1976, την παρεδοσα προχτες με της πινακιδες με σκοπο να της ξαναπαρο οταν θα ειναι ετημο να περασι κτεο,

Τορα το πιρα το αυτοκινητο απο εναν δασκαλο συνταξιουχο την ιδια μερα που εκανα τη μεταβιβασι παρερδοσα και πινακιδες (προς μεγαλι εκπλιξι της υπαλληλου στην εφορια).

200 ευρο, οσο ενα τηλεκατευθυνομενο και λιγοτερο!!

Πηγα να βγαλο φωτο και χαλασε η φωτογραφικι δεν ανηγει με τιποτα, τυχαιο δεν νομιζο??

Δεν θελει να βγει φωτογραφιες ετσι κατι πρεπι να κανο να το φτιαξω
γριγορα!!!

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18126 από powerbug
Το αυτοκίνητό σου είναι το μοντέλο 1300.

Argon ηλεκτροσυγκολλήσεις μπορείς να βρεις σε αρκετά on-line Ελληνικά καταστήματα όπως παρακάτω

www.e-toolsmarket.com/04-hlektrokollisei...on-syrmatos-mig.html

www.e-ergaleio.gr/product_info.php?cPath...98&products_id=11595

www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page...5ebc30ff38e9d844493f

Το καπό δεν έχει τρύπες για τα καλοριφέρ. οι τρύπες του καπό είναι για τη ψύξη του κινητήρα.

Εδώ μια φωτό που δείχνει τα καλοριφέρ και πως πάει ο αέρας.

Και εδώ μπορείς να διαβάσεις για το θέμα του καλοριφέρ πιο πολύ
www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=434051

Στα καταστήματα on-line μπορείς να αγοράσεις εφόσον διαθέτεις κάποια πιστωτική κάρτα για να χρεώσουν αυτά που θα αγοράσεις. Κάποια έχουν και paypal αν γνωρίζεις τι είναι.

Το πάτωμα με το καβούκι στεγανοποιείται με ένα ειδικό λάστιχο που μπαίνει ανάμεσα + κόλλα στεγανοποίησης.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18129 από κωστας

Αυτη ειναι η αεραγογι?

Αυτο δεν ειναι καλοριφερ το μαυρο!!!!!!!!

Τα προβλιματα που ειναι σοβαρα ειναι στο πατομα του σινοδιγου που ειναι σε κακι καταστασι και στο πλαινο, της γνομες σας, ολες ειναι δεκτες.

Τι θα πει 1300 με λιγα λογια????

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18134 από REDBUG
Απαντήθηκε από REDBUG στο θέμα Απ: καλως σας βρικα
Ο σκαραβαίος σου είναι ίδιος ακριβώς με τον δικό μου , ( μόνο το χρώμα αλλάζει) επειδή έχω βγάλει το πιστοποιητικό της vw το ονομάζει 1.2.
Αυτό το μαύρο κουτί που έχεις μπροστά στο πορτμπαγκάζ φωτογραφία , είναι το fresh air box , και φέρνει ζεστό ή κρύο αέρα στο ταμπλό σου .
Αν εννοείς αυτό λέγοντας ότι μπαίνει νερό και πάει στους αεραγωγούς από ότι βλέπω στην δεύτερη φωτογραφία που έχεις βάλει (σε αυτήν που φαίνεται το ντεπόζιτο της βενζίνης) ακριβώς από πάνω έχει ένα σωληνάκι που παίρνει τα νερά από το καλοριφέρ (fresh air box) και τα στέλνει μέσω μια τρύπας εκτός αυτοκινήτου.
Βγάλε το και καθάρισε το να δεις τι γίνεται (το σωληνάκι αυτό είναι εύκολο να βουλώσει με τα χρόνια λόγω λάσπης).
Σε μια άλλη φωτογραφία δείχνεις έναν αεραγωγό καμπίνας και ρωτάς αν είναι αεραγωγός , ναι αεραγωγός είναι.
Το ταμπλό σου από ότι γνωρίζω ήταν μαύρο , νομίζω ότι μάλλον του έχουν βάλει επένδυση λευκή δερματίνη .
Από σαπάκια μια χαρά είσαι , ακριβώς στα ίδια σημεία είχε και μένα , μάλλον τα μοντέλα του 76 έχουν τα ίδια σαπίσματα!
Για τα ηλεκτρονικά μαγαζιά που ρωτάς πως μπορείς να αγοράσεις από το ιντερνετ εγώ προσωπικά έβγαλα στην τράπεζα μια προπληρωμένη κάρτα (prepaid) και μέσω αυτής κάνω τις αγορές μου .
Καλή αρχή και καλό κουράγιο.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD