Φύσημα κινητήρα

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19943 από white_bug
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Χαιρετώ την παρέα!το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που κοντεύει να με τρελάνει...από την αριστερή πλευρά του κινητήρα ακούγετε σαν να τραβά αέρα απο το καρμπιρατέρ προς την κεφαλή σε εκείνο το σημείο,εσκυψα να ακούσω μπας και ακούγετε από κάτω αλλά ο ήχος ακούγετε απο την επάνω μεριά του κινητήρα,έριξα αντισκουριακο παντού να δω από που τράβα αέρα αλλά ματεα!ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι δουλεύει πολύ καλά κρύο και ζεστό,όταν κάνει μια απόσταση 10-15 χιλιομέτρων ανεβάζει στροφές στο ρελαντί,πράγμα που δεν το έκανε παλιότερα,αφού δεν μπόρεσα να εντοπίσω εγώ το πρόβλημα πήγα σε συνεργείο και εκεί ο μάστορας δεν μπόρεσε να βρει από που προέρχεται το φύσημα που ακούγετε και μου είπε πολύ πιθανόν να είναι οι βαλβίδες ίσως μου είπε είναι κάποια βαλβίδα πατημένη!Εδώ θα χρειαστώ την εμπειρία τον παλιότερον μελών του forum για το που οφείλετε το πρόβλημα.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by white_bug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19944 από PANOS
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Μήπως, είναι κάποιο μπουζί ξεβιδωμένο & "χάνει" συμπίεση?

* Tα γρήγορα αυτοκίνητα δεν "σκοτώνουν"... παρά μόνο, οι αργοί "οδηγοί"!!! *

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19945 από white_bug
Όχι έχουν ελεγκτή και τα μπουζιά και οι εισαγωγές.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19949 από powerbug
Πάρε ένα μπουκάλι λακ για τα μαλλιά. Βάλε το κινητήρα να δουλέψει και να ζεσταθεί. Ψέκασε με τη λακ γύρω από την ένωση της πολλαπλής με τη κεφαλή και γύρω από τη φούσκα που ενώνει τα 2 κομμάτια της πολλαπλής από τη μεριά που ακούς το φύσιμα. Αν ο κινητήρας ανεβάσει στροφές τότε από εκεί τραβάει αέρα.

Βέβαια να ξέρεις ότι ο κινητήρας του βαίου πάντα ανεβάζει κάποιες στροφές (περίπου 50) μόλις ζεσταθεί.

Κοίταξε επίσης μήπως έχεις καμιά διαροή από την εξάτμιση. Για να το δεις εύκολα με το κινητήρα να δουλεύει τάπωσε με τα χέρια σου τις 2 εξαγωγές χρησιμοποιόντας κάποιο πανί και άκου άν υπάρχει φύσιμα από κάπου.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19953 από white_bug
Φίλε powerbug ευχαριστώ για την απάντηση σου!ομολογώ οτι το κόλπο με την λακ δεν το ήξερα!έριξα λακ άλλα τίποτα,δεν άκουσα καμία μεταβολή στο δούλεμα,Επίσης η εξάτμιση είναι εντάξει δεν χάνει από πουθενά.
πιστεύω ότι το πρόβλημα με το ρελαντί το βρήκα,(αφού έμεινα στον δρόμο)η βενζιναντλια χάλασε αν και καινούρια την πέρασα μόλις πριν 2 μήνες..

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19957 από caslor
Τι επαθε η αντλια?

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19960 από white_bug
Μετά από 20 χιλιόμετρα πορείας σταματούσε να λειτουργεί,μετά από αρκετό ψάξιμο χτύπησα την αντλία αρκετές φορές μέχρι που δούλεψε,δεν έδωσα σημασία ανέβηκα στο αμάξι και συνέχισα,μετά από 3 λεπτά πάλι τα ίδια!ξανά κατέβηκα και κοπάνισα την αντλία πήρε επρος αυτό έγινε 5-6 φορές,επέστρεψα στο σπίτι έβγαλα την αντλία και το πλαστικό που πατάει η αντλία (έσπασε για την ακρίβεια ήταν εντελώς σάπιο )ψάχνοντας στο youtube βρήκα αυτό
και μου άνοιξε τα μάτια!τελικά το πρόβλημα μου δεν ήταν η αντλία άλλα το πλαστικό που ήταν σε κακά χάλια .πέρασα νέα αντλία νέο πλαστικό,το παλιό για να βγει μου έβγαλε την πίστη ένα μεγάλο κομμάτι έμεινε μέσα πήρα κολαούζο έκανα πάσα και το έβγαλα (φυσικά με την βοήθεια του
).Πριν καμιά ωρίτσα έκανα 20 χιλιόμετρα και δεν παρουσίασε τίποτα απολύτως!δουλεύει πολύ καλύτερα από πριν αν και χρειάστηκε να αλλάξω της ρυθμίσεις στο καρμπιρατέρ.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by white_bug.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα
Timber by EMSIEN-3 LTD